חוקים ותקנות בתחום הסליקה

סליקת כרטיס אשראי היא הדרך בה אנו משלמים על רוב הדברים שאנו קונים. היקף המכירות באינטרנט הכפיל עצמו עשרות מונים בשנים האחרונות, מגמה זו נמשכת ולכן פתרונות הסליקה באינטרנט הפכו למבוקשים מאוד ויש היום היצע גדול של חברות המציעות שירותי סליקה לחנויות מקוונות.
אחת הסיבות לכך ששימוש בכרטיסי אשראי הפך לנפוץ כל כך היא שמקרים של הונאה הן מעטים. רק כך אנו יכולים להרגיש בטוחים מספיק כדי לשלוף ללא חשש את הכרטיס גם כאשר הסליקה מבוצעת לא פנים אל פנים (בחנות, מול המוכר) אלא בדרך של מסירת פרטי אשראי בטלפון או מילוי עצמאי של הפרטים בטופס דף סליקה באתר חנות מקוונת.
כדי לאפשר רמה כזו של אבטחה דרושים חוקים ותקנות המחייבים עסקים המעוניינים לאפשר ללקוחותיהם לשלם בכרטיס אשראי. לפניכם סקירה כללית של החוקים והתקנות בתחום סליקת אשראי באינטרנט.

חוקים הנוגעים לסליקת כרטיסי אשראי בכלל, לאו דווקא באינטרנט

כרטיסי אשראי היו בשימוש הרבה לפני עידן האינטרנט. אמנם, הם השתכללו מאוד עם ההתפתחות הטכנלוגית המטאורית של העשורים האחרונים אולם ישנם חוקים ותקנות הנוגעים לשימוש בכרטיסי אשראי אשר נכנסו לתוקפם עוד בשנות השמונים ואף לפני כן. מובן ששימוש בכרטיסי אשראי בדרך של סליקה באינטרנט כפוף לכל החוקים והתקנות הנוגעים לשימוש בכרטיסי אשראי בכלל.
החוק המרכזי בתחום הסליקה הוא חוק כרטיסי חיוב המסדיר נושאים כגון מי רשאי להנפיק כרטיס אשראי, איך מבוצעת עסקה כשרה באמצעותו, מה תוקף החיובים ועוד.
תקנות חשובות נוספות שקדמו לעידן הסליקה און-ליין הן כאלה העוסקות בחובת דיווח על עסקאות אשראי, ביטול עסקה, חידוש והחזרת כרטיסים ועוד. בשנת 2005 פירסם המפקח על הבנקים הוראת ניהול בנקאי תקין בנושא כרטיסי אשראי.

מסחר אלקטרוני, הגנה על הצרכן

המחוקק הישראלי נתן דעתו לצורך להגן על צרכנים המבצעים תשלום תוך שימוש בשירות סליקה מקוון. מסחר אלקטרוני הוא תחום נרחב ובמשרד המסחר והתעשיה מצאו לנכון להקדיש משאבים בלתי מבוטלים להסדרת תחום סליקת כרטיסי אשראי באינטרנט כך שצרכנים יוכלו ליהנות מיתרונות קנייה ברשת ללא חשש שמא יעשה שימוש לא חוקי בפרטי האשראי שלהם.
חשיבות נקיטת אמצעים מספיקים להגנת מידע ברורה שהרי תמיד קיימת סכנה שמאגר מידע יפרץ ונתונים ממנו יפלו לידי פורעי חוק.
חברות המציעות שירותי סליקת כרטיסי אשראי באינטרנט נדרשות לא רק לעמוד בתקני אבטחת מידע מחמירים אלא גם לשדרג את המערכות באופן יזום וסדיר (כדי להישאר תמיד צעד אחד לפני האקרים למניהם).

המועצה לצרכנות

חשוב לדעת שהמועצה הישראלית לצרכנות והרשות להגנת הצרכן פועלות כדי לסייע לצרכנים שנפגעו בשל אי יישום חוקים ותקנות הנוגעים לתחום סליקת כרטיסי אשראי באינטרנט. כך למשל במקרים של סירוב להחזר כספי כאשר בוצע חיוב שלא כדין.

כמעט בכל חנות מקוונת ניתן לבצע תשלום באמצעות כרטיס אשראי, בעלי חנויות צריכים לבחור ספק שירותי סליקה אשר ברור וידוע שהוא פועל בהתאם לכל החוקים והתקנות בתחום.