איזה סוג של חברה יש לך, ואיך זה ישפיע על הבחירה בשירותי הסליקה?

פתיחת חברה חדשה היא בחירה משמעותית בקריירה – היא הופכת אותנו ל"בוסים" של עצמנו ומאפשרת לנו מחד חופש פעולה ועיסוק, גמישות בשעות העבודה ותחושת שפע – ומאידך, עלינו לנהל את כל ההיבטים של החברה באופן שקול, יעיל ורווחי. לא רבים יודעים זאת, אולם הבחירה בשירותי סליקת אשראי באינטרנט (או בשירותי סליקה פיזיים, אם העסק שלכם מספק שירותים במקום בלבד) היא משמעותית לעתיד העסק ומושפעת מסוג העסק שתקימו. אז, איזה עסק יש לכם, ואיך לקבל החלטות נכונות בנוגע לשירותי סליקה וגביית כספים, בהתאם לסוג העסק שלכם?

שלושה סוגים של עסקים בישראל

בישראל, פרילאנסרים ובבודדים המעוניינים להקים יישות עסקית שתאפשר להם להוציא חשבוניות ולפעול כעצמאיים, בוחרים בדרך כלל בין הקמת עסק זעיר (או עוסק פטור) לבין הקמת עסק מורשה. ההבדלים בין עוסק פטור לעוסק מורשה מבחינה חשבונאית קשורים בעיקר בהיקף ההכנסות השנתי הצפוי – מי שצופה הכנסות של מעל בדיוק 99,003 ₪ בשנה – מחוייב לבחור בעוסק מורשה ואינו מורשה לנהל עוסק זעיר. הבדלי הניהול בין שני העוסקים מבחינה חשבונאית הם משמעותיים – בעוד עוסק מורשה מחוייב בהפקת חשבוניות ממותגות, ומגיש דו"חות לרשויות המס אחת לחודשיים – עוסק פטור יכול להגיש ללקוחות חשבוניות גנריות, והוא מחוייב בדיווח פעם בשנה שהוא יכול לנהל בעצמו, ללא סיוע של איש מקצוע (מנהל חשבונות, יועץ מס או רואה חשבון). בנוסף, עוסק זעיר פטור מתשלום מע"מ – והוא אינו גובה את המע"מ מלקוחותיו.

סוג החברה השלישי וה"מקצועי" מכולם, הוא כמובן חברה בע"מ (חברה בעירבון מוגבל). חברה בע"מ היא יישות משפטית בפני עצמה, כאשר למשל חובות שלה אינם מושתים על בעליה (אלא היא בעלת קיום חשבונאי נפרד מזה של בעליה). חשוב לדעת, שניהול של חברה בע"מ דורש מבעליה משאבים מרובים יותר, גם מבחינה חשבונאית, כשהיא נדרשת לתהליך הנהלת חשבונות כפול, בדרך כלל על ידי מנהל חשבונות שהוא עובד החברה.

סוג החברה ותהליכי סליקת אשראי

חשוב לדעת, שאם אתם גובים תשלומים מלקוחות – עסקיים או פרטיים – תרצו לספק שירותי סליקה שיאפשרו תשלום בכרטיס אשראי. הבחירה בין שירותי סליקה פיזיים לבין סליקת אשראי באינטרנט, דרך ספקי שירות כמו איזיקארד או אחרים, מתקבלת בדרך כלל על פי מאפייני העסק, בעיקר מבחינת המפגש עם לקוחות. חשוב לדעת, כי שירותי סליקה מאפשרים לעסק קבלת תשלומים מיידית (ולא דחויה, כמו למשל תשלומים בשוטף +), מה שמספק יתרון גדול עבור עסק שפועל על תזרים מזומנים הדוק.

ככל שהחברה גדולה יותר ומחזור העסקאות שלה גדול, תגלו כי עבודה מול לקוחות פרטיים מחייבת אתכם לשקול שירותי סליקה נוחים לרווחת הלקוחות שלכם. בישראל, מעל 80% מכלל העיסקאות בין עסק ללקוח פרטי מבוצעות כיום באמצעות שירותי סליקה, כאשר מעל מחצית מכלל העסקאות בישראל מבוצעים בסליקת אשראי באינטרנט. אם כן, בחירת ספק סליקה היא משמעותית, וככל שהעסק שלכם קטן יותר ואינו מסוגל לאפשר תשלומים נדחים – כך חשוב יותר לספק שירות סליקה שיאפשרו לכם לקבל תשלומים מלקוחות בכל עשירי לחודש, עם התחייבות של חברות האשראי לתשלום כל העסקאות במדוייק ובזמן.